/کمک شیر غنی شده در هوای آلوده

کمک شیر غنی شده در هوای آلوده

در شهرهای بزرگ که معمولا هوای آلوده‌ای دارند، کمبود ویتامین D بسیار شایع است. مصرف شیر علاوه بر این ‌که باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی مری و معده می‌شود، در حالت غنی شده یکی از مهم‌ترین منابع دریافت ویتامین D است و مانع جذب ذرات آلاینده به ویژه ذرات فلزی می‌شود. هنگام آلودگی هوا، ساخت ویتامین D از طریق پوست به شدت کاهش می‌یابد. 

صنعتی شدن زندگی و تولید گازها و ذرات آلوده و معلق موجود در هوا، سلامتی مردم را تحت تاثیر قرار داده و آلودگی هوا برای تمامی افراد جامعه مضر است. اما کودکان، سالمندان، زنان باردار و بیماران قلبی در معرض آسیب بیشتر و پر خطرتر قرار دارند. هنگامی که آلاینده های موجود در هوا وارد بدن شوند با سلول‌های بدن واکنش هایی می‌دهند که عوامل مخربی چون رادیکالهای آزاد را در پی دارد.

رادیکال‌های آزاد سلول‌های بدن را تخریب کرده و باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شوند. اما چطور می‌توان از این امر جلوگیری کرد یا حداقل بدن را در مقابل آن تقویت کرد؟ یکی از راه‌حل‌ها، مصرف شیر غنی شده است.

ویتامین E یکی دیگر از ترکیب های مهمی است که بدن را درمقابل اثرات زیان آور آلودگی هوا مصون می‌کند. خاصیت آنتی اکسیدانی این ویتامین باعث حفاظت از غشای سلولی می شود. ویتامین  Eسلول‌های ریه را که به طور دائم با اکسیژن و گلبول‌های سفید خون برای مقابله با بیماری‌ها در تماس هستند محافظت می‌کند، باعث کمک به دریافت اکسیژن توسط سلول‌های مغز شده و زوال عقل و پیری سلول‌های مغزی را به تاخیر می‌اندازد. علاوه بر این با تقویت بدن از خطر ابتلا به انواع سرطان پیشگیری می‌کند، مانع آسیب به ژن‌ها و DNA در زمان آلودگی هوا می‌شود، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و هنگام آلودگی هوا موجب می‌شود افراد از انواع بیماری‌ها به ویژه سرماخوردگی در امان باشند و مهم‌تر از همه، از اندام‌هایی مثل چشم و پوست که به هنگام آلودگی در معرض آسیب جدی قرار دارند محافظت می‌کند.