/نکاتی که کودک در مورد لباس به آنها اهمیت می‌دهد

نکاتی که کودک در مورد لباس به آنها اهمیت می‌دهد

لباس برای بزرگترها و حتی برای کودکان حاوی ارزش‌ها و بیانگر مفاهیم مختلفی است.به همین جهت معمولاً بر سر لباس میان کودک و پدر و مادر مشاجره ایجاد می‌شود. برای نمونه اغلب پدر و مادرها لباس را وسیله‌ای برای زیباترکردن ظاهر کودک می‌شناسند.

بعضی دیگر دوست دارند که فرزند آنها همیشه آراسته و مرتب باشد چرا که این دسته از پدر و مادرها چنین می‌پندارند که آراسته بودن کودک نشانگر مرتب و آراسته بودن والدین او است،برخی دیگر ممکن است لباس‌های کودک را مشابه لباس خود انتخاب کنند. هیچ یک از این مبانی ارزشی برای کودک مهم نیستند، او فقط دوست دارد که لباس‌هایش راحت و مشابه دیگر همبازی‌هایش باشد تا در میان آنها احساس تفاوت نکند و به موازات همه اینها به مقدار کافی زیبا باشد.

۱. رنـــــگ لباس:

کودک لباس را به دلیل رنگ‌های جذاب و شاد آن دوست دارد. او درباره تناسب رنگ لباس و  اینکه آیا چنین رنگی به او می‌آید یا نه چیز زیادی نمی‌داند و به همین دلیل ممکن است حتی در یک زمان لباس‌هایی با رنگ‌های مختلف و ناهماهنگ را برای پوشیدن انتخاب کند. کودکان بیشتر مایل به پوشیدن رنگ‌های قرمز، سبز، نارنجی، زرد، آبی و صورتی هستند.

۲. طـــرح و شکــل لباس:

دگمه‌های رنگی و شکل‌های دوخته شده و برجسته بر علاقه کودک به لباس می‌افزاید. کودک به این گونه چیزها بیش از مدل لباس اهمیت می‌دهد.

۳. جدید و نـــو بـــودن لباس:

به دلیل عقاید و نظراتی که همواره از طرف مردم در مورد خرید لباس نوزاد نو ابراز می‌شود، کودک علاقه‌مند به پوشیدن لباس نو است. به طور مثال کودک هنگام خرید یکک جفت کفش نو  آنها را در همان فروشگاه به پا کرده و مورد استفاده قرار می‌دهد. لباس باید طوری باشد که بپوشد و مورد استفاده قرار دهد. چنین لباس‌هایی جاذبه زیادی برای کودک دارند و در تقویت ایجاد حس استقلال در او مؤثرند.

۴. بـــافت لباس:

این مسئله برای کودک حائز اهمیت است. آنها معمولاً مواد نرم مانند ابریشم، مخمل یا خز را دوست دارند.

۵. تنـــاسب با لباس همبازی هایشان:

بچه‌ها معمولاً دوست دارند لباس‌هایشان از نظر رنگ یا مد مشابه رنگ لباس دیگر همبازی‌هایشان باشد چرا که نمی‌خواهند متفاوت از دیگران به نظر برسند.