/محوری ترین طراحی داخلی در زمینه رنگها

محوری ترین طراحی داخلی در زمینه رنگها

طبق عقیده کارشناسان و متخصصان موزه طراحی داخلی از آنجایی که اکثر مردم اوقات فراغت خود را با خواندن روزنامه و تماشای تلویزیون سپری می کنند، رسانه ها می توانند نقش چشمگیری در آموزش و تشویق مردم و ایجاد زمینه های لازم برای فرهنگسازی در این بخش داشته باشند.جسارت استفاده از رنگ های شادتر در اغلب مردم وجود ندارد و عده زیادی هستند که به فضای اطراف خود اهمیت نمی دهند. از جمله اقدامات لازم و موثر رسانه ها، خصوصا تلویزیون، ساخت و تهیه برنامه های آموزشی و تبلیغاتی در این زمینه است.

Image result for ‫دکوراسیون‬‎
در حال حاضر، رشته طراحی داخلی به عنوان یک رشته مستقل در مراکز معتبر دانشگاهی وجود ندارد و توسط برخی از مراکز آموزشی به هنرجویان تدریس می شود. امروزه ثابت شده است که یکی از ابزارهای مهم صنعت و تجارت است و با توجه به نقش و اثرات برجسته این مقوله در ابعاد مختلف زندگی روزمره افراد، نیاز به تبدیل این رشته به یک رشته مستقل دانشگاهی در سطح جامعه احساس می شود.
حال که می دانیم از طریق طراحی مناسب فضای داخلی خانه مان می توانیم گامی در جهت زیباتر زندگی کردن برداریم، چرا از آن غفلت کنیم.

یکی دیگر از بارزترین محورهای طراحی دکوراسیون داخلی منزل  مقوله انتخاب رنگ در فضاست. با استفاده از رنگ های مناسب در فضا می توان حتی بعضی از بیماری ها مانند افسردگی، فشارخون و… را درمان کرد. به عنوان نمونه استفاده از رنگ آبی تعداد ضربان قلب را کمتر و رنگ قرمز ضربان قلب را شدیدتر می کند. قرار گرفتن در فضایی با رنگ های قرمز و زرد، اشتهای افراد را زیادتر می کند. برخی از رنگ ها بعضی از صفات را القا می کنند. به طور مثال رنگ آبی در کنار سفید، پاکیزگی مضاعف را نشان می دهد. یکی از پیشنهادهای مناسب برای فضاهای خیس منازل مانند سرویس های بهداشتی، استفاده از رنگ های سفید و آبی هستند. نتیجه اینکه، با استفاده از رنگ ها و فرم های مناسب می توان یک فضا را از لحاظ کاربردی مناسب تر کرد.
از دیگر تاثیرات مرتبط با مقوله طراحی داخلی مسأله فرهنگسازی و اثرات فرهنگی آن است. بسیاری از اجناس و کالاهای مرتبط با طراحی خانه ها وارد جامعه شد، در حالی که برای آن فرهنگسازی صورت نگرفته است، یعنی متناسب با فرهنگ کاربران ایرانی نیست. به عقیده اکبر شامی با شناختی که مردم نسبت به فرهنگ خود ندارند، گاهی ابزار و وسایلی را وارد زندگی خود می کنند که حتی باعث ایجاد برخوردها و اختلافات خانوادگی و به هم خوردن تعادل می شود، بنابراین ابزار و وسایل مورد استفاده باید با فرهنگ خانواده ایرانی متناسب باشند. در مجموع می توان به این نتیجه رسید که نحوه طراحی فضای داخلی خانه به میزان بالایی در روحیه افراد و لذت بردن از فضایی که در آن زندگی می کنند، موثر است.