/سیسمونی تجملاتی امروزی

سیسمونی تجملاتی امروزی

آن قديم‌ها سيسموني يا سيسماني در لغت شامل رخت، لباس، لوازم خواب و حمام نوزاد اول است كه بر اساس آن، رسم بر آن بوده است كه اين وسايل توسط خانواده عروس تهيه و بعد از ماه ششم، معمولاً در ماه‌هاي فرد حاملگي و اغلب در ماه هفتم به خانه عروس فرستاده مي‌شده است.
سیسمونی

در گذشته همچنين رسم بوده است روز فرستادن سيسموني، خانواده داماد براي صرف ناهار به خانه پدر عروس دعوت شده و در بردن سيسموني خانواده عروس را همراهي مي‌كردند. سيسموني نيز شامل كلاه، لچك سفيد، سينه‌بند، مشمع، تشكچه، بالشتك، قنداق، ننو (گهواره تابستاني)، پستاني (وسيله‌اي پارچه‌اي كه در آن نبات مي‌گذاشتند و كار پستانك‌هاي امروزي را انجام مي‌داد)، آرد برنج و تعدادي وسيله بازي براي نوزاد دختر و پسر بوده است كه هر كدام از اين وسايل كاركرد‌هاي خاص خود را داشته و در زمان مناسب معمولاً توسط مادربزرگ به مادر نوزاد آموزش داده مي‌شده است.

چشم شما روشندر واقع، آنچه در قديم به عنوان سيسموني رسم بوده خانواده عروس به عنوان چشم روشني در اختيار دخترشان قرار مي‌دادند و اين سنت پسنديده علاوه بر اينكه موجب انس، الفت و علاقه بين خانواده‌ها مي‌شده، از لحاظ اقتصادي نيز كمك به زوج‌هاي جواني بود كه براي نخستين‌بار صاحب فرزند مي‌شدند و نمي‌دانستند چه چيزهايي را بايد براي فرزندشان آماده كنند يا توان مالي چنداني هم نداشتند اما متأسفانه به تدريج اين رسم زيبا و پسنديده نيز مثل بسياري از رسوم ما دستخوش تغييرات فراوان شد و جنبه رقابت و چشم و همچشمي به خود گرفت؛ به طوري كه در حال حاضر بسياري از خانم‌ها فرزندآوري خود را به تأخير مي‌اندازند تا به تصورشان خانواده خود را براي تهيه سيسموني تحت فشار قرار ندهند!

قيمت‌هاي نجوميمردد است كه لثه‌گير، كريير، روروئك، آويز و استخر براي نوزادش بخرد يا نه، چند بار آنها را بررسي مي‌كند و دست آخر وقتي متوجه قيمتشان مي‌شود آنها را سرجايش مي‌گذارد، مادر كه همراه دخترش براي تهيه سيسموني به بازار آمده تا متوجه ناراحتي دختر از اين شرايط مي‌شود رو به دختر مي‌كند و مي‌گويد نگران نباش مادر همين روزها قرار است پدر وامي تهيه كند.

در هر حال در اين بين دو نكته حائز اهميت است از يكسو فراواني مدل‌ها و وسايلي كه بسياري از آنها ضروري نيستند و شايد يك بار هم مورد استفاده قرار نگيرند كه مطمئناً در پشت اين جريان نگاه سرمايه‌داري نفوذ دارد و از سوي ديگر قيمت‌هاي سر به فلك كشيده اين اجناس است كه گاهي حتي برخي از آنها خنده‌دار و مضحك به نظر مي‌رسد مثل قيمت يك جاي پستانك كه از خود پستانك گران‌تر است. در هر حال گرچه خانواده‌ها و زوج‌هاي جوان امروز شايد در ظاهر مثل پيشينيان خود رسم سيسموني را به جا مي‌آورند اما آنچه مسلم است تهيه اقلام غيرضروري و گرانقيمت، آنها را به سمت مصرف‌گرايي و پرورش نسلي سوق مي‌دهد كه وقتي چشم باز مي‌كنند هر آنچه نياز دارند و ندارند در اختيار خود مي‌بينند و اين يعني نسل بدون آرزو و تلاش چراكه مادران ديروز ما با تهيه اقلام مورد نياز نوزادان و كودكانشان به آنها مي‌آموختند كه براي داشتن آنچه آرزوست، براي بهتر بودن و شرايط بهتر داشتن بايد تلاش كنند و اين چيزي است كه ما كودكان امروز را خواسته يا ناخواسته از آن محروم مي‌كنيم.

كالسكه بچه 2 ميليون و 800 هزار تومان!سري به خيابان بهار مي‌زنم، خياباني كه يكي از فروشگاه اینترنتی سيسموني در تهران است و اكثر خانم‌ها براي تهيه سيسموني به آنجا مي‌روند. از مينا كه براي بار دوم مادر مي‌شود در خصوص قيمت‌ها مي‌پرسم. او مي‌گويد: قيمت‌ها از پنج سال پيش كه براي دخترم سيسموني خريدم تا الان خيلي افزايش يافته، البته اين يك حقيقت است و بايد تفاوت قيمت وجود داشته باشد اما قيمت برخي از وسايل چندين برابر شده و خيلي از اقلام هم جديد است كه من حتي اسمشان را هم نشنيده بودم و مسئله ديگر اينكه متأسفانه لباس‌هايي كه دوخت كشور خودمان هم است بسيار گران است. با دست برچسب برخي قيمت‌ها را نشان مي‌دهد:

– كالسكه 2 ميليون و 800 هزار تومان!

– قيمت يك بلوز و شلوار براي يك نوزاد شش ماهه 40هزار تومان

– يك پالتوي دخترانه براي يك كودك سه ساله 100 هزار تومان

– دماسنج 18 هزار و 500 تومان

– جا پستانكي 23 هزار تومان

– قابلمه‌هاي لعابي يا تفلون از 120 هزار تومان تا 250 هزار تومان

– وان حمام بچه 280 هزار تومان

– برس موي آبپاش و ژل‌پاش(!) 35 هزار و 500 تومان

فروشندگان وسوسه مي‌كنند!البته ناگفته نماند مسئله ديگر كه قدري قابل تأمل است فروشندگان اين محصولات هستند كه گاهي در قامت يك پزشك حاذق براي فروش يك نوع برند، انواع و اقسام مزايا و محاسن آن محصول را براي نوزاد فهرست‌وار آنچنان با مهارت در گوش والدين زمزمه مي‌كنند كه گاهي آنها ناخواسته در معرض خريد يك محصول لوكس، غيرضروري و شايد هم حتي مضر قرار مي‌گيرند. در واقع، با توجه به سر و كار داشتن وسايل سيسموني با نوزادان و كودكان نوپا و حساسيت زيادي كه در خصوص ايمني و استاندارد اين نوع وسايل بايد مورد توجه قرار گيرد به نظر مي‌رسد خانواده‌ها بايد در خريد برخي اقلام مثل كالسكه‌ها و مواد دارويي و بهداشتي كه شامل انواع كرم‌ها و پودرها مي‌شود دقت بيشتري به خرج دهند؛ به ويژه با توجه به قبضه كردن بازار توسط محصولات چيني.